Modri modri stol

13.05.2025

MODRI MODRI STOL

Maša Rigler, 4. b

Modri stol    

Modri stol je UNESCOV projekt, ki temelji na razmisleku o boljši prihodnosti. Dijaki predšolske vzgoje smo v okviru izbirnega predmeta Likovna delavnica v mesecu marcu in aprilu sodelovali pri ustvarjanju treh modrih stolov.

Delo smo začeli s pogovorom o aktualnih temah, kot so solidarnost, medsebojni odnosi in pomembne vrednote, ki vplivajo na prihodnost posameznika in družbe. Razdelili smo se v tri skupine, si izmenjali mnenja ter oblikovali skupne ideje, ki smo jih nato predstavili celotnemu razredu. Na podlagi teh zamisli smo izbrali ključne besede, ki so nam največ pomenile – te pa so predstavljale izhodišče za oblikovanje vsakega stola.

Prva skupina se je osredotočila na pomen miru. Njihovo vodilo je bilo sporočilo: »Mir ni cilj, ampak način življenja.« Na stolu so poleg tega upodobili tudi besedo »mir« v različnih jezikih ter simbol miru, s čimer so želeli poudariti, da je mir univerzalna vrednota, ki presega jezikovne in kulturne meje.

Druga skupina je izpostavila pomen enakopravnosti spolov. Njihov slogan je bil: »Tudi ženske imamo jajca.« Z močnim, duhovitim sporočilom so opozorili na vlogo žensk v sodobni družbi ter poudarili pomen enakosti in poguma. Na stolu so prikazali besedo »enakopravnost« v različnih jezikih ter simbol sveta, kar kaže na globalni značaj te vrednote.

Tretja skupina pa je razmišljala o pravičnosti in posledicah vzgojnih pristopov. Na svojem stolu so izpostavili ključne pojme, kot so »posledice«, »pravičnik«, »kondor pravice«, »helikopter pravice«, »strokovni kader« in »permisivna vzgoja«. S tem so opozorili na pomen uravnoteženega vzgojnega delovanja ter vlogo strokovnih delavcev pri oblikovanju pravične in odgovorne družbe.

Trije dijaki so na šolskem odpadu poiskali stare in odslužene stole. Ker je bila pot nazaj predolga, so se med potjo večkrat ustavili in si vzeli čas za počitek. 😊

Vsak v skupini je prevzel enakovreden delež nalog. Najprej smo stole pobrusili, nato pa jih pobarvali v modro barvo. Besede smo na stole napisali z rumeno barvo, saj je to v skladu s projektom. Posebno pozornost smo namenili glavnemu pomenu (naslovu) stola – napisan mora biti v posebni, izvirni pisavi, kar je dodatno poudarilo sporočilno vrednost celotnega projekta. Poleg tega je vsaka skupina izdelala tudi blazino za svoj stol – eden izmed članov skupine se je za ta namen naučil uporabljati šivalni stroj.

Z delom smo pokazali, kako lahko z medsebojnim sodelovanjem, ustvarjalnostjo in premišljenim razmislekom o vrednotah prispevamo k simbolični, a pomembni podobi boljše prihodnosti.

Modre stole smo razstavili na šolskem hodniku, kjer so na voljo vsem – tako za ogled kot tudi za sedenje. Enega izmed stolov bomo predali ravnateljici. Na ta način simbolno povezujemo obe strani šole in spodbujamo sodelovanje ter širjenje vrednot, ki smo jih z našim projektom želeli izrazi

 
Dostopnost