OIV in IND/KROŽKI

SEZNAM KROŽKOV ZA ŠOLSKO LETO 2024/2025 :

  1. Igrarije

Ime in priimek mentorja: Mojca Zupan
Prvo srečanje: torek, 8. 10. 2024, v A228 ob 14:20 (nato bomo termine določili skupaj).
Načrt krožka/dejavnosti:
V sklopu krožka Igrarije bomo spoznavali tradicionalne otroške in mladinske igre iz različnih držav in kulturnih okolij ter se jih seveda tudi igrali. Ob tem bomo spoznavali osnovne značilnosti sistemov predšolske vzgoje različnih evropskih držav (najprej pa v državah, v katerih bo potekalo praktično usposabljanje v sklopu programa Erasmus+).

 

  1. LGBTIQ+ krožek

Ime in priimek mentorja: Urša Posavec, Aleš Zobec
Prvo srečanje: torek, 1. 10. 2024, ob 15.10 (9. šolska ura) v B006

Načrt krožka/dejavnosti: varen, podporen prostor, ki dijakinjam_om omogoča skupni razmislek o spolu in seksualnosti; krožek deloma izvajamo v prostorih šole, deloma z obiskom različnih javnih dogodkov, povezanih z LGBTQIA+ temami (razstave, predstave, ogledi filmov, obisk nevladnih organizacij …)

 

  1. Kolesarski krožek

Ime in priimek mentorja: Jan Bregar
Prvo srečanje: 10. 10. 2024, ob 15.30 v učilnici A  228  (kasneje po dogovoru)

Načrt krožka/dejavnosti: Kolesarski krožek je namenjen dijakom, ki jih zanima rekreativno kolesarjenje in želijo izboljšati svojo fizično kondicijo. Srečanja bodo vključevala krajše in daljše kolesarske ture po lokalnih poteh, učenje osnovnih tehnik kolesarjenja, varnosti na cesti ter oskrbe kolesa. Občasno bomo organizirali tudi izlete v naravo in sodelovali na lokalnih kolesarskih prireditvah.

 

  1. BookLaB  krožek

Ime in priimek mentorja: Janja Majcen
Prvo srečanje: torek, 1. 10. 2024 ob 13.35, stavba A, 2. nadstropje pred 226.

Načrt krožka/dejavnosti: branje knjig različnih žanrov in z različnih delov sveta in pogovor o njih. Dogovorimo se lahko za branje iste knjige ali pa za branje različnih knjig, ki jih dijaki predstavijo. V šolskem letu bi prebrali 5 knjig, zanje se dobi 30 ur OIV. Lahko sodelujemo tudi z bralnim klubom Mladinske knjige #knjigebrat prek spleta. Če bo interes, lahko gremo skupaj tudi  v kino in se pogovarjamo o izbranem filmu, lahko pa povabimo tudi kakšnega slovenskega avtorja na šolo za pogovor.

Bralni klub BookLaB je lani deloval predvsem na programu PV, predlani pa na programu gimnazije; organizacijo bomo prilagodili zanimanju dijakov.

Predviden čas srečanj:  1. torek v mesecu (na dva meseca ali na en mesec), 7. ali 8. šol. ura

 

  1. Inštrumentalni sestav

Ime in priimek mentorja: Katarina Virant Iršič
Termin: Vaje so ob sredah in petkih pred uro (od 7. 10 do 7. 55) v učilnici A 334. Dodatne vaje po dogovoru izven pouka. 

Zainteresirani dijak nas lahko obišče tudi na kateri od vaj. 

Načrt krožka/dejavnosti:
V sestavu igrajo inštrumentalisti s predznanjem. Izvajamo klasično, ljudsko, filmsko, plesno glasbo.

Sestav nastopa  na šoli pa tudi na številnih zunanjih prireditvah, projektih, festivalih, revijah in drugih pomembnih dogodkih.

 

  1. Feministični krožek

Ime in priimek mentorja: Aleš Zobec
Prvo srečanje: ponedeljek, 23. 9. 2024, ob 15.10 (9. šolska ura) v A 228

Načrt krožka/dejavnosti: spoznavanje feministične misli ob branju, poslušanju in gledanju feministične umetnosti in esejistike; povezujemo se z lokalnimi feminističnimi iniciativami in obiskujemo dogodke (Mesto žensk, Rdeče zore, LL …); gradimo skupnost, na katero se lahko opremo in skupaj borimo.

 

  1. Pevski zbor SVŠGUGL

V šolskem letu 2024/2025 ponovno sestavljamo pevski zbor!

Namenjen je dijakom_injam vseh smeri SVŠGUGL, ki bi želeli spoznati, ponovno odkriti ali poglobiti svojo ljubezen do skupinskega petja.
Na repertoar bomo uvrstili različne zvrsti glasbe, zapisane za tovrstno zasedbo, po potrebi pa ustvarili tudi lastne priredbe.
Svoje delo in energijo bomo predstavljali na šolskih dogodkih, morda pa se kmalu s svojim petjem odpravimo tudi kam na obisk!

Predvideni termin zborovskih vaj: vsak torek, 8. in 9. šolsko uro (oz. 14.30 do 16.00), v stavbi A. Prostor bomo določili naknadno.

Prvo srečanje: torek, 17. 9. 2024, 8. šolsko uro, v A 231.
Na tem srečanju se bomo predvidoma že razdelili po pevskih glasovih. To ni avdicija, zato kar pogumno!

Mentorica: Mojca Trilar

 

  1. Kitarski ansambel

Ime in priimek mentorja: Marko Korošec, Janez Golob
Termin: 19.9.2024 , 6. ura (12.40), v učilnici A 330
Načrt krožka/dejavnosti:  Pri kitarskem ansamblu bomo poustvarjali glasbena dela širokega repertoarja, od priredb popularne pa do klasične glasbe. Predstavili se bomo na več šolskih nastopih, načrtujemo pa tudi nastope izven šole.

 

  1. Uprizoritveni krožek


Po nekajletni prekinitvi v šolskem letu 2024/25 dijakinje in dijake ponovno vabimo k UPRIZORITVENEM KROŽKU. Krožek je namenjen skupnem oblikovanju prostora za raziskavo in oblikovanje raznovrstnih uprizoritvenih situacij ter akcij.

Morda imate kakšno idejo, ki bi jo pod mentorskim vodstvom želeli preizkusiti, morda si želite biti del krajših ali daljših točk, akcij, performansov, morda bi radi sodelovali v kakšni koreografiji ali pa z drugimi oblikovali svojo. V uprizoritvenem krožku se bomo prav tako preizkušali v strpnemu pogovoru o uprizarjanju, o ustvarjenem in izvajanem materialu in se vadili v poglobljenem opazovanju ter analizi nastajajočih kompozicij, morda kdaj analizi kakšne predstave.

Krožek je namenjen vsem dijakinjam in dijakom SVŠGUGL, ki jih tovrstno sodelovanje zanima.

Načrtovani termin za krožek: vsak torek od 15.30 do 17.00 v D-GPD2.

Prvo srečanje: torek, 1. 10. 2024 ob 15.30 v D-GPD2. Na prvem srečanju bi se tudi natančneje dogovorili o poteku in časovnici celoletnega krožka.

Mentorice_ji: Maja Delak in druge_i mentorice_ji plesnega aktiva

 

  1. Krožek ACADEMIA

V šolskem letu 2024/25 dijakinje in dijake vabimo k sodelovanju v krožku Academia. Krožek je odprt in smiseln za tiste dijakinje in dijake, ki imajo dobro raven plesnega znanja (sodobni ples in balet) in ki bi radi morda šolanje nadaljevali_e na kateri od plesnih akademij. Gre torej bodisi za dodatno pripravo na sprejemne izpite na akademijah ali le željo po več plesa in dodatnih izzivih ter izkušnjah. Mentorice in mentorji plesnega aktiva vam bomo pomagali z nasveti pri pravilni izvedbi baletnih vaj, vam svetovali pri ustvarjanju sodobnoplesnega sola ali plesnega nastopa oz. vam dali dodatne plesne izzive in naloge.

Načrtovani termin za krožek: vsak 1. in 3. ponedeljek v mesecu (torej 2x mesečno) od 16.00 do 17.00 v D-PDV3.

Prvo srečanje: ponedeljek, 21. 10. 2024 ob 16.00 v D-PDV3. Na prvem srečanju bi se tudi natančneje dogovorili o poteku in časovnici krožka.
Mentorice_ji: Nataša Živković, Jerneja Omahen Razpotnik, Živa Žitnik in druge_i mentorice_ji plesnega aktiva

Zaželjene so vnaprejšnje prijave na naslov: natasa.zivkovic@svsgugl.si

 

  1. Joga in sprostitvene tehnike

Mentorica: Urška Vohar

Načrt krožka/dejavnostispoznavanje temeljnih principov in položajev v jogi, dihalne vaje in ozaveščanje dihanja v povezavi z gibanjem, spoznavanje tehnik za sprostitev. Za ozaveščanje telesa, njegovo gibljivost in pretočnost, za sprostitev.

Termin prvega srečanja: sreda, 18. 9., ob 7.10h (predura), dvorana C-PDV1 (ob plesnem kabinetu)

 

  1. Cinefilski krožek SVŠGUGL

Ime in priimek mentorja: Ciril Oberstar, Maja Križnik, Vid Hajnšek, Jaka Žilavec, Olga Toni, Ivana Drakulić
Prvo srečanje: Vsak zadnji četrtek v mesecu, ob 17.00 v D-FIS.
Prvi termin:
26.9. (mentor: Maja Križnik)

Načrt krožka/dejavnosti:
Sproščeni pogovori, deljenje vtisov in analiza kvalitetnih, a manj znanih filmov svetovnih kinematografij. Vsak mesec eden od filmskih mentorjev izbere film za projekcijo, pripravi uvod in vodi pogovor po filmu.

13. ŠILA – Šolska impro liga

Mentorica: Doroteja Jemec

Opis: ŠILA – Šolska impro liga je tekmovanje srednješolskih skupin v gledališki improvizaciji, ki poteka že od leta 1997. Je oblika gledališča, v katerem so nam s kančkom domišljije na voljo vsi rekviziti in kostumi tega sveta. ŠILA je spontano ustvarjanje, kulturna rekreacija, igranje mnogih iger in ogromno smeha. V nadaljevalno skupino ste vabljeni vsi, ki imate z impro gledališčem že vsaj malo izkušenj (pouk, krožki, ipd..). Vaje potekajo enkrat na teden po dve šolski uri, občasno pa se na predstavah srečujemo tudi s skupinami iz drugih šol in organizacij. Za več informacij me lahko kontaktirate na doroteja.jemec@drustvoimpro.si.

Termin: ponedeljki od 15:30 do 17:00, prvo srečanje v ponedeljek 16. 9..

Lokacija: D-GDV2

14. Krožek BLIŽE SEBI – S SLIKANJEM

Mentorica: Petra Županič

Termin prvega srečanja (in nadaljnjih srečanj):

ponedeljek, 23. 9. 2024, 8. ura (14.20) v A 215

Na krožku bo praksa preprosta in vsakič ista: na list s čopiči nanašamo barve, kakor nam to v tistem trenutku narekuje srce. Brez motivov in brez pritiskov in tudi brez komentarjev – v tišini. Iz slik ne bo nastala razstava in prav nič jih ne bomo analizirali. Samo skupaj se bomo izražali. Igra ni namenjena ustvarjanju umetniških del, pač pa neobremenjenemu izražanju, obuditvi spontanosti, osvobajanju od pričakovanj družbe, občutju pristnega veselja in stiku s samim sabo.

Krožek je navdihnila praksa letos umrlega (sto let starega!) Arna Sterna, zelo posebnega pedagoga, ki je po drugi svetovni vojni najprej z omogočanjem prostega slikanja lajšal stiske vojnim sirotam in jim nudil občutenje veselja, nato pa ustanovil prostor v Closlieuju v Parizu, kamor so se vsi ljudje, mladi in stari, lahko prišli neobremenjeno izražat s slikanjem in kjer so lahko odluščili

  1. Likovni krožek

Ime in priimek mentorja: Jasna Potočnik

Prvo srečanje: Uvodni sestanek bo 2.10., 9. šolsko uro v A 215
Načrt krožka/dejavnosti:
Na likovnem krožku lahko ustvarjate svoje umetnine pod mentorstvom ali pa se preizkusite na različnih likovnih področjih in tehnikah.

 

 

Obvezne izbirne vsebine in interesne dejavnosti so sestavni del predmetnikov vseh programov. Od predmetov se razlikujejo po načinu izvajanja. Šole izvajajo OIV/IND same ali v sodelovanju z zunanjimi izvajalci.

 

Obvezne izbirne vsebine in interesne dejavnosti se delijo na:

  • Vsebine oz. dejavnosti, obvezne za vse dijake.
  • Vsebine oz. dejavnosti, povezane z dijakovo prosto izbiro.

Šola je pedagoško in organizacijsko odgovorna za izvedbo obveznih izbirnih vsebin in interesnih dejavnosti. Med šolskim letom organizira vsebine z različnih področij:

  • knjižnično-informacijska znanja
  • zdravstvena vzgoja
  • državljanska kultura
  • učenje za učenje
  • vzgoja za družino, mir in nenasilje
  • kulturno-umetniške vsebine (dramske in filmske predstave, ogled razstav, recitali)
  • športni dnevi.

Vsebine, ki so povezane z dijakovo prosto izbiro, razrednik prizna za tekoče šolsko leto. Dijak jih lahko izbere iz pisane ponudbe na šoli (naštete so v publikaciji) ali izven nje. Čas izvedbe obveznih izbirnih vsebin in interesnih dejavnosti je vnaprej določen in se lahko med šolskim letom izjemoma spremeni.

PROSTA IZBIRA UR OBVEZNIH IZBIRNIH VSEBIN IN INTERESNIH DEJAVNOSTI:

  1. aktivnosti v pevskem zboru ali na drugem kulturno-umetniškem področju na šoli,
  2. tečaji tujih jezikov na šoli,
  3. aktivna udeležba v šolskem krožku,
  4. gledališki, filmski in glasbeni abonmaji,
  5. raziskovalna naloga,
  6. tečaj cestnoprometnih predpisov,
  7. tekmovanje v znanju,
  8. prostovoljno socialno delo,
  9. šolske predstave in prireditve
  10. ekskurzije na šoli.

Dijak si, do števila zahtevanih ur OIV/IND v posameznem letniku in programu, izbere dejavnosti na šoli, polovico ur pa mu lahko razrednik prizna tudi za izvenšolske dejavnosti (glasbena šola,  gledališki, filmski in glasbeni abonmaji,  tečaj cestnoprometnih predpisov,  pedagoško delo v gasilski,  planinski, taborniški ali skavtski organizaciji, organizirano prostovoljno socialno delo).  Izjema so le dijaki s statusom, ki so jim manjkajoče ure priznane s sklepom o prilagoditvah.

 

Dostopnost